Zasada działania systemu OAM
Główne funkcje OAM:
- Wykrywanie - jest to pierwsza faza Ethernet OAM, która identyfikuje urządzenia w sieci oraz ich wsparcie dla OAM. W fazie tej urządzenia sieciowe rozsyłają informacje zawarte w OAM PDU. W przypadku, gdy wymienione w ten sposób informacje są zgodne nawiązywane jest połączenie. Urządzenia pracujące w trybie aktywnym inicjują połączenia, natomiast urządzenia pracujące w trybie pasywnym odpowiadają na zapytania OAM.
- Monitorowanie łącza - punkty obsługujące Ethernet OAM sprawdzają status łącza przez wymianę Event Notification OAMPDU. Gdy zostaną wykryte problemy, Link monitoring używa sygnalizowania zdarzeń OAM PDU, aby wysłać informacje do zdalnego punktu OAM. Opis zdarzeń błędów:
- Error Symbol Period – liczba błędnych znaków, która miały miejsce w określonym czasie przekroczyły próg.
- Error Frame – liczba błędnych ramek wykrytych w określonym czasie przekroczyła próg.
- Error Frame Period – liczba błędnych ramek ciągu ostatnich N ramek przekracza wartość progową.
- Error Frame Seconds Summary – liczba błędów na sekundę z przynajmniej jedną błędną ramką.
- Zdalne wykrywanie błędu - wymiana informacji o wykryciu błędu odbywa się za pomocą mechanizmu Remote Fault Indication. Łączność sprawdzana jest poprzez wysyłanie jednostek danych protokołu OAM z wykorzystaniem specjalnych flag. Administratorowi sieci zgłaszane są występujące błędy:
- Link fault – błąd w kierunku RX (odbiór) lokalnego DTE,
- Dying gasp – nieodwracalny stan uszkodzenia lokalnego,
- Critical event – nieokreślone zdarzenie krytyczne.
- Zdalna pętla zwrotna - remote loopback używany jest do rozwiązywania problemów z sieciami. Pozwala jednej stacji ustawić inną stację w stan, w którym cały ruch przychodzący jest natychmiast zwracany z powrotem na link. Sprawdzona zostaje jakość połączenia oraz następuje lokalizowanie błędów przez pętlę zwrotną jednostek OAMPDU. Kontrola Loopback (pętli zwrotnej) OAMPDU jest używana, aby kontrolować zdalnych klientów OAM. Remote loopback służy również do ciągłego testowania wydajności łącza.
Ostatnia modyfikacja: piątek, 15 kwiecień 2016, 14:15