Elektroniczny katalog biblioteczny OPAC
Serwis: | Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza |
Kurs: | Szkolenie biblioteczne - poziom podstawowy |
Książka: | Elektroniczny katalog biblioteczny OPAC |
Wydrukowane przez użytkownika: | Gość |
Data: | piątek, 22 listopad 2024, 03:02 |
Elektroniczny katalog biblioteczny OPAC
Katalog elektroniczny Biblioteki PRz jest dostępny z każdego komputera podłączonego do Internetu. Znajdują się w nim informacje na temat całego księgozbioru, czasopism oraz zbiorów specjalnych posiadanych przez Bibliotekę. Oferuje on Czytelnikom szereg funkcji, które są przydatne podczas poszukiwania informacji na dany temat oraz zarządzania kontem Czytelnika.
Umożliwia m.in.:
- trzy sposoby wyszukiwania zbiorów;
- zamawianie wybranych zbiorów;
- prolongatę aktualnie wypożyczonych książek.
Katalog zamieszczony jest na stronie internetowej Biblioteki.
Skrót do katalogu OPAC
Na stronie internetowej Biblioteki PRz można znaleźć m.in. skrót (bezpośrednie łącze) do katalogu:
Logowanie
- Posiadanie indywidualnego konta Czytelnika jest niezbędne do wypożyczania zbiorów na zewnątrz. Czytelnik jest zobowiązany kontrolować stan swojego konta i w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości - powiadomić o tym bibliotekarza.
- Studenci i pracownicy Politechniki Rzeszowskiej logują się tak jak do innych systemów informatycznych Politechniki, np. systemu USOS lub poczty elektronicznej. Pozostali użytkownicy (studenci, pracownicy i doktoranci z Uniwersytetu Rzeszowskiego) otrzymają informację o sposobie logowania podczas zapisu do Biblioteki.
Uwaga!
Gdy przy próbie logowania do konta Czytelnika pojawia się komunikat "Identyfikator nie występuje w systemie" oznacza to że:
- nastąpiło już podbicie karty obiegowej lub całkowite odejście z uczelni (konto zostało usunięte z bazy) lub
- nie miała jeszcze miejsca aktywacja konta Czytelnika
Aby aktywować konto należy osobiście zgłosić się do Biblioteki z ważną legitymacją/kartą i podpisać stosowne oświadczenie.
Konto Czytelnika
Indywidualne konto czytelnika zawiera m.in. informacje na temat historii wypożyczeń, aktualnych (oczekujących na realizację) zamówień oraz tytułów, które Czytelnik wypożyczył.
Konto Czytelnika umożliwia ponadto podgląd obowiązujących terminów zwrotu książek wypożyczonych. Po wybraniu liczby wypożyczeń w wierszu "Wypożyczenia" na "Moim koncie":
Przechodzi się bezpośrednio do widoku tabeli wypożyczeń, w której znajduje się kolumna "Data zwrotu":
Uwaga!
Na studencki adres mailowy w domenie "stud.prz.edu.pl" (postaci: "nr_albumu@stud.prz.edu.pl", np. "123456@stud.prz.edu.pl") Czytelnik będzie otrzymywać m.in. powiadomienia o możliwości odbioru książek, na które czeka w kolejce, a także o zbliżających się terminach zwrotu książek aktualnie wypożyczonych.
Hasło do konta Czytelnika
- Loginem do elektronicznego katalogu bibliotecznego jest numer albumu studenta (tj. sześciocyfrowy numer podany na elektronicznej legitymacji studenckiej).
- Hasło do katalogu jest tym samym hasłem, którego student używa podczas logowania do pozostałych systemów informatycznych uczelni, w tym do systemu USOS, elektronicznej poczty studenckiej oraz sieci EDUROAM.
- W przypadku utraty hasła można samodzielnie odzyskać je poprzez formularz zamieszczony na stronie stud.prz.edu.pl/stud
Odzyskanie utraconego hasła jest możliwe również w Bibliotece. Należy w tym celu zgłosić się osobiście z ważną legitymacją studencką i poinformować dyżurującego bibliotekarza o zaistniałym problemie.
Uwaga!
Warunkiem możliwości samodzielnej zmiany hasła jest uzupełnienie swoich danych osobowych o aktualny numer telefonu komórkowego (podczas rejestracji na studia lub w Dziekanacie wydziału, który prowadzi dany kierunek studiów).
Po podaniu niezbędnych informacji (numer albumu, numer pesel i numer telefonu) nowe hasło zostaje wówczas przesłane do studenta smsem.
Wyszukiwanie
Katalog internetowy OPAC służy do wyszukiwania zbiorów posiadanych przez Bibliotekę. Zawiera informacje nie tylko o dostępności, ale także o fizycznej lokalizacji zbiorów i ich przeznaczeniu. Te ostatnie są widoczne w kolumnie Lokalizacja w tabeli rekordów:
- Wolny Dostęp-na miejscu;
- Wolny Dostęp-do wypożyczenia;
- Magazyn-na miejscu;
- Magazyn-do wypożyczenia;
- Czasopisma - udostępniane wyłącznie na miejscu;
- Zbiory Specjalne - udostępniane wyłącznie na miejscu.
Na kolejnej stronie pokazano podstawowy sposób wyszukiwania zbiorów w katalogu internetowym OPAC
Zamawianie książek
Uwaga!
- Nie ma możliwości zamawiania książek z Wolnego Dostępu
- Zamawianie książek z magazynu jest możliwe całodobowo przez 7 dni w tygodniu
Zasady zamówień
- Zamówienie wybranej książki odbywa się poprzez odnośnik Zamówienie w pierwszej kolumnie tabeli egzemplarzy.
- Należy w pierwszej kolejności zamawiać egzemplarze aktualnie dostępne dla wypożyczających. Wyróżnia je status Dostępny w kolumnie Dostępność. Data zwrotu w tabeli egzemplarzy:
- Jeśli poszukiwany egzemplarz jest aktualnie wypożyczony, można go zarezerwować (ustawić się do niego w kolejce), postępując tak samo, jak opisano wyżej.
- Przy każdym egzemplarzu, w kolumnie Status egzemplarza, podany jest maksymalny okres wypożyczenia (1, 3 lub 6 miesięcy).
Próba zamówienia książki nie uda się, jeżeli konto Czytelnika jest zablokowane. Oto możliwe typy blokad widocznych w systemie bibliotecznym i ich powody:
"Blokada globalna 02"
- podbicie karty obiegowej (w przypadku deklaracji o kontynuowaniu studiów);
- zgłoszone zagubienie/kradzież elektronicznej legitymacji/karty;
- skreślenie z listy studentów;
- urlop wychowawczy/bezpłatny/zakończenie okresu zatrudnienia (dotyczy pracowników);
- inne powody wymagające wyjaśnienia.
"Minął termin ważności karty Czytelnika"
- upłynął termin ważności konta bibliotecznego.
Aby odblokować konto należy osobiście zgłosić się do Biblioteki i okazać ważną legitymację (studenci); okazać dowód tożsamości i potwierdzenie zatrudnienia (pracownicy).
Zablokowanie możliwości zamawiania wynika również z przekroczenia terminu zwrotu wypożyczonych książek (w systemie pojawia się komunikat: "Czytelnik posiada przeterminowane wypożyczenia na koncie"). Książki należy zwrócić lub (jeśli jest to możliwe) prolongować.
Prolongata
Wszyscy Czytelnicy mogą samodzielnie, po zalogowaniu do katalogu bibliotecznego, przedłużać terminy zwrotów książek, które wypożyczyli. Jest to kolejny, po omówionej wcześniej prolongacie na urządzeniu do samodzielnych wypożyczeń, sposób przeprowadzenia tej operacji.
Samodzielna prolongata w systemie nie jest możliwa gdy:
- na dany egzemplarz czeka inny Czytelnik (tj. gdy do egzemplarza jest kolejka);
- gdy upłynął termin zwrotu książki.
Jeśli jednak minął już termin zwrotu książki, ale egzemplarz nie został zamówiony przez żadnego innego Czytelnika, prolongaty może dokonać bibliotekarz - konieczne jest wtedy okazanie prolongowanego egzemplarza.
Na następnej stronie prezentujemy sposób prolongaty książek w systemie bibliotecznym.