Rozmieszczenie zbiorów bibliotecznych
Serwis: | Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza |
Kurs: | Szkolenie biblioteczne - poziom podstawowy |
Książka: | Rozmieszczenie zbiorów bibliotecznych |
Wydrukowane przez użytkownika: | Gość |
Data: | piątek, 22 listopad 2024, 08:52 |
Informacje ogólne
- Księgozbiór Biblioteki PRz liczy ponad 161 000 woluminów książek. Zbiory te zostały umieszczone w Magazynie, który nie jest bezpośrednio dostępny dla czytelników, oraz w strefie Wolnego Dostępu, w obrębie której można swobodnie poruszać się pomiędzy regałami i przeglądać wybrane pozycje.
- Za kryterium podziału rozmieszczenia książek przyjęto rok wydania.
Magazyn
Książki wydane do roku 1989 (w przypadku książek dotyczących nauk humanistycznych i prawnych - przed rokiem 1980) zostały umieszczone w magazynie. Ze zbiorów tych można korzystać:
- na miejscu - należy wypełnić rewers zawierający dane książki (autor, tytuł, sygnatura numeryczna: np. C Sk 25000 lub C 110000) i zgłosić się do Lady Głównej na parterze;
- do wypożyczenia (na zewnątrz) - książki można zamawiać przez katalog elektroniczny codziennie przez całą dobę. Załączniki do książek udostępniamy na życzenie Czytelników.
Szczegóły dotyczące zamawiania książek z magazynu znajdują się w dalszej części kursu.
Uwaga!
Książki z magazynu, przeznaczone do wypożyczenia, można odebrać najwcześniej po około 30 min. od złożenia zamówienia, przy Ladzie Głównej na parterze.Zamówione książki oczekują na odbiór maksymalnie 3 dni robocze (wliczając dzień złożenia zamówienia).
Wolny dostęp
Książki wydane od roku 1990 znajdują się w strefie tzw. Wolnego Dostępu.
(Wyjątek stanowią encyklopedie, słowniki oraz część kolekcji humanistycznej, spośród których w Wolnym Dostępie umieszczono również starsze wydania.)
Wolny Dostęp obejmuje ponad 80 tyś. książek rozmieszczonych na dwóch piętrach Biblioteki. Czytelnicy mają swobodny dostęp do półek i mogą samodzielnie wybierać książki.
Kolekcje
W ramach Wolnego Dostępu cały księgozbiór został podzielony na 6 kolekcji tematycznych oznaczonych kolorami:
- kolekcja pomarańczowa - nauki ekonomiczne i społeczne; symbol kolekcji: P
- kolekcja granatowa - nauki humanistyczne i prawne; symbol kolekcji: G
- kolekcja zielona - nauki techniczne; symbol kolekcji: Z
- kolekcja fioletowa - nauki matematyczne i przyrodnicze; symbol kolekcji: F
- kolekcja żółta - dział ogólny; symbol kolekcji: N
- kolekcja szara - zbiory specjalne; symbol kolekcji: S
Każda kolekcja została dodatkowo podzielona na działy (oznaczone liczbami rzymskimi) i poddziały (oznaczone liczbami arabskimi). W obrębie poddziałów książki zostały ustawione alfabetycznie według nazwisk autorów, a w przypadku prac zbiorowych - według tytułów książek.
Szczegółowy podział kolekcji na działy i poddziały znajduje się na tej stronie.
Sygnatura miejsca
Książki z Wolnego Dostępu zostały oklejone kolorowym paskiem i białą etykietą. Kolor paska odpowiada kolorowi kolekcji. Na etykiecie znajduje się sygnatura miejsca oraz pozostałe informacje (tom/część, rok wydania), według których uporządkowane są książki.
Sygnatura miejsca, nadana każdej książce, wskazuje jej miejsce na półce w ramach odpowiedniej kolekcji, działu i poddziału.
- Przykładowa sygnatura miejsca:
Z. XVII.6.Stane
Z - symbol kolekcji (tu: zielona)
XVII - dział (tu: informatyka)
6 - poddział (tu: systemy operacyjne)
Stane - pięć pierwszych liter (tu: z nazwiska autora)
Udostępnianie
W zasięgu strefy Wolnego Dostępu znajdują się książki przeznaczone do korzystania:
- na miejscu - nie można ich wypożyczyć na zewnątrz, oznaczone są czerwoną kropką naklejoną na grzbiecie książki;
- do wypożyczenia - książki bez kropki przeznaczone są do wypożyczenia na zewnątrz. Wypożyczyć je można u bibliotekarza przy ladzie lub samodzielnie na urządzeniu samoobsługowym (bez wcześniejszego zamawiania ich przez system biblioteczny).
Załączniki do książek przechowywane są osobno. Aby otrzymać załącznik do książki (np. CD) należy zgłosić się do bibliotekarza.
Uwaga!
W strefie Wolnego Dostępu wykorzystane zbiory należy odkładać na specjalnie wydzielone i oznaczone miejsca (wózki ustawione przy regałach oraz najniższe półki regałów).